ŠOKIŲ VAKARAS
MUZIKA, SU KURIA LINKSMA
Parašyk man!
Viktorina „SVEIKATOS KULTŪRA“

„Sveikatos kultūra“ – radijo viktorinų ciklas sveikos gyvensenos ir psichikos sveikatos temomis Lietuvos gyventojams.

Viktorinų metu pateikiamos rekomendacijos kaip stiprinti gyventojų psichikos sveikatą, skatinti sveikiau maitintis ir mankštintis, atsisakyti žalingų sveikatai įpročių, išvengti sužalojimų, mažinti infekcinių ir neinfekcinių ligų ir kitų sveikatos sutrikimų paplitimą. Viktorinos metu pateikiama informacija apie klaidingas nuostatas, pagalbą formuojant ir palaikant sveikos gyvensenos bei psichikos sveikatos įgūdžius. Rinkimės sveiką ir aktyvią gyvenseną!

2021 m. rugsėjo 18 d.

Nemažą dalį žmonių vargina peties skausmai. Jie gali būti erzinantys, nes petį suskausta, pavyzdžiui, ką nors keliant ar netgi valantis dantis arba rašant kompiuteriu. Toks skausmas atsiranda dėl įvairių priežasčių, bet, laimei, Lietuvos medikai pradėjo šias problemas spręsti specialiomis operacijomis. Paprastai skausmas kyla dėl problemų su sąnariu. Galima jį pakeisti, bet komplikacijų rizika didesnė. Todėl Lietuvos medikai specialiu būdu išmoko sutvarkyti sausgysles ir to pakanka, kad skausmas praeitų. Pirmasis šalyje tokią operaciją atliko Santaros klinikų ortopedas traumatologas Tomas Butėnas. Jis netrukus mūsų eteryje papasakos apie peties skausmą, iš kur jis atsiranda ir kaip ypatinga operacija gali padėti su problema susitvarkyti.

 

2021 m. rugsėjo 11 d.

Šįkart prisiminkime Vydūną – jis nebuvo gydytojas, bet žmones dar anuomet aktyviai ragino saugoti sveikatą, stiprinti ją ir taip išvengti ligų. Kitaip tariant, pasak Vydūno, reikia užkirsti kelią ligai ir tuomet nereiks su ja kovoti. Kaip saugoti sveikatą? Ėmė ir paaiškino Vydūno draugijos garbės pirmininkas, gydytojas Tomas Stanikas. Gyvenkite sveikai, stiprinkite savo sveikatą ir išvenkite ligų! To ir norisi jums palinkėti. Kaip pataria Vydūnas – šios mūsų rubrikos herojus – reikėtų gyventi paprastai, saikingai, treniruoti savo kūną, dvasią ir sielą. To ir norisi jums palinkėti!

 

2021 m. rugsėjo 4 d.

Atėjo ruduo, prasidėjo mokslo metai. Jų pradžią, akivaizdu, lydi nerimas dėl koronaviruso – daug kas sako, kad padėtis trapi, būtina saugoti vaikų sveikatą, žiūrėti, kaip COVID plinta mokyklose. Medikai sako, kad vaikai galėtų ir turėtų prisidėti prie visuomenės imuniteto formavimo, juolab skiepytis gali vaikai nuo 12-os metų. Kokia skiepų nauda vaikams ir kaip vakcina gali padėti apsisaugoti nuo plintančios delta atmainos, pasakoja profesorius Rimantas Kėvalas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaikų ligų klinikos vadovas. Pasiskiepykite dabar ir šaltąjį metų laiką pasitikite saugiai. Juolab medikai rekomenduoja imunitetą pradėti formuoti anksčiau, nes tai užtrunka. Sveikata – brangiausias turtas. Šiandien ją galite įsigyti nemokamai vakcinacijos centruose visoje šalyje. Todėl būkite sveiki ir saugūs!

 

2021 m. rugpjūčio 28 d. 

Ruduo jau čia pat. Tai reiškia, kad artėja ir šaltasis metų laikas, kurį kasmet lydi įvairiausi susirgimai ir peršalimai. Dar prisidėjo pandemija ir koronavirusas. Medikai jau pastebėjo, kad susirgimų COVID‘u daugėja, daugiau pacientų atsiduria ligoninėse ir konkrečiai – intensyviosios terapijos skyriuose, kuriuose gydomi sunkiausiai sergantys žmonės. Su tokio skyriaus vadovu mes ir pasišnekėjome – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikoje dirba dr. Tomas Tamošuitis, kuris ir papasakojo, kaip skiepai gali padėti išvengti patekimo į jo vadovaujamo skyriaus medikų rankas. Pasiskiepykite dabar ir šaltąjį metų laiką pasitikite saugiai. Juolab medikai rekomenduoja imunitetą pradėti formuoti anksčiau, nes tai užtrunka. Sakoma, kad „laikas – pinigai“. Šiuo atveju „laikas – sveikata“. Todėl verta susimąstyti ir, aišku, pasiskiepyti – skiepas gali padėti išvengti liūdniausių pasekmių.

 

2021 m. rugpjūčio 21 d.

Artėja ruduo – iki jo vos kiek daugiau nei savaitė. O ruduo – grybų metas, grybauti į miškus išvažiuos tūkstančiai žmonių visoje šalyje. Kaip ir kasmet. O gydytojai – irgi kaip kasmet – turės darbo: padėti tiems, kurie prisirinkę nuodingų grybų jų privalgė ir, natūralu, apsinuodijo. Yra tam tikros taisyklės, kurių laikantis problemų galima išvengti. Kokios tos taisyklės ir kas gresia, jeigu į pintinę (o vėliau ir ant stalo) patenka nevalgomas grybas, pasakoja gydytojas toksikologas Robertas Badaras. Grybaukite atsakingai, nedėkite į savo pintinę bet ko, o šiais laikais praversti gali ir specialios programėlės išmaniesiems telefonams, kurios atpažįsta grybus ir pasako – nuodingi jie ar ne. Bet ir programėlėmis pasitikėti aklai negalima. Geriausias patarimas: jeigu kyla abejonių dėl grybo tinkamumo, tai išmeskite jį. O šiaip jau grybautojams norisi palinkėti, kaip sakoma, rasti „tikrą grybų karalių“. Ir, aišku, rudeniško lietaus, kad grybai apskritai augtų.

 

2021 m. rugpjūčio 14 d.

Šiandien kalbame apie kraujo donorystę. Medikai sako laukiantys kraujo donorų – jų reikia visoje Lietuvoje. Dovanoto kraujo poreikis tikrai didelis – medikai be jo apsieiti tiesiog negali, nes kraujo pakeisti kuo nors kitu (pavyzdžiui, operacijos metu) neįmanoma. Tačiau kai kam gali kilti klausimas – ar aš galiu padovanoti kraujo, kaip pasiruošti tam pirmajam kartui, ką reikėtų žinoti? Į visus šiuos klausimus atsako Santaros klinikų Kraujo centro vadovė, gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė. Gydytojai (kovojantys už savo pacientų gyvybes) sako – kraujas yra būtinas iš esmės visada, todėl kraujo donorai, žmonės galintys padovanoti kraujo, yra labai laukiami. Tik prieš tai reikia būti gerai pailsėjus, pavalgius, nepamiršti išgerti vandens, o jeigu kyla klausimas „ar aš galiu padovanoti kraujo?“, tuomet į jį gali atsakyti medikai kad ir tuose pačiuose kraujo centruose, kurie įsikūrę visoje Lietuvoje. Lietuvių liaudies patarlė sako: „Daug rankų didelę naštą pakelia“. Todėl visi kartu galime padaryti labai daug naudingų darbų.

 

2021 m. rugpjūčio 7 d.

Šiandien kalbame apie pacientų kultūrą. Dalis gydytojų pripažįsta: padėtis gerėja, bet dar ne viskas idealu. Pavyzdžiui, kai kurie pacientai nepaiso gydytojų rekomendacijų, negeria paskirtų vaistų, nepasitiki gydytojais ir neatsakingai žiūri į savo sveikatą. Taip pat problemų medikams kelia ir tai, jog dalis iš anksto užsiregistravusių pacientų tiesiog neatvyksta į kabinetą nurodytu laiku ir iš anksto apie tai nepraneša. Todėl formuojasi dar ilgesnės eilės pas gydytoją – o jų nemėgsta ko gero kiekvienas. Ką apie tai mano patys gydytojai? Apie tai papasakos doc. dr. Kęstutis Štaras, jis yra gydytojas ir Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas. Bičiuliai, šiandien iš esmės išgirdome tai, apie ką galvoja gydytojai – apie pacientus, kurie ne visada laikosi rekomendacijų, laiku neatvyksta ir panašiai. Turbūt gydytojai apie tai pacientams nekalba, patys gyvena su šiomis problemomis. Tačiau žinodami kaip yra iš tikrųjų, padėsime ir patiems medikams, o – galų gale – ir sau: ypač visi džiaugtųsi, jeigu eilės prie kabineto durų būtų trumpesnės. Kai kurie žmonės sako – „Aš visą gyvenimą taip dariau ir nieko nekeisiu“. Bet šiuo atveju vos trumpas skambutis į polikliniką, informacija apie neatvykimą gali palengvinti padėtį daugybei žmonių – ir pacientams, ir medikams.

 

2021 m. liepos 31 d.

Vasara – alergijų metas. Bent jau taip tikina gydytojai alergologai. Jie sako, kad didžiausias bėdas sukelia žiedadulkės. Pavasarį jos atsiranda iš medžių, vasarą – iš įvairiausių žolių. Kai kurie alergiški įvairiausiems vabzdžių ar mašalų įkandimams. Dar kitiems problemas kelia saulė. O kiti žmonės blogai pasijaučia ir visai nežino priežasties; ta priežastis gali būti alergija. Kaip ją atpažinti ir kaip jaustis geriau, jeigu alergija neleidžia gyventi ramiai? Apie tai pasakoja gydytoja alergologė Nijolė Šuliokienė. Bičiuliai, būkite saugūs laiką leisdami gamtoje – miške, prie ežero ar kitur. O gal net ir mieste – juk gydytoja minėjo, jog alergiją gali sukelti kokio nors vabzdžio įkandimas. O jie gi skraido ir mūsų miestuose, pavyzdžiui, parkuose. Kad ir tos pačios bitės… Štai liaudis sako – kai valgai medų, tai sakai, kad „bitės yra Dievo“, o kai įgelia, tai kone iškart tampa „velnio bitėmis“. Kurios geriau? Turbūt akivaizdu, kad pirmosios. Todėl reikia pasisaugoti, daug kas priklauso nuo mūsų pačių. Tad ir saugokimės, o, kaip minėjo gydytoja, dar atlikime tyrimus – kam esame alergiški, o kam nesame. Žinodami tai galėsime geriau apsisaugoti ir, svarbiausia, laiku gauti pagalbą, jeigu tokios prireiktų. Būkite sveiki ir saugūs, geros vasaros poilsiaujantiems!

 

2021 m. liepos 24 d.

Šiandien įdomi ir svarbi tema, labai aktuali ir moterims, ir vyrams. Ypač – būsimiems tėveliams. Planuojant atžalas svarbu rūpintis savo sveikata, tą turbūt žino kiekvienas. Tačiau tikrai nedažnas konkrečiai įvardintų kokią žalą naujagimiui gali padaryti alkoholio vartojimas. Ir jo, pasirodo, turėtų vengti ne tik būsimos mamos, bet ir būsimi tėčiai. Ką apie tai sako specialistai ir profesionalai? Pasakoja profesorius Algirdas Utkus. Gyvenkime atsakingai ir tuomet džiaukimės sveikata – neužtenka vien palinkėti „būk sveikas“. Gydytojai tarpusavyje juokauja, kad pacientai kartais gydosi konsultacijomis ir prašydami patarimų, o ne keisdami savo gyvenseną ir laikydamiesi konkrečių išgirstų rekomendacijų.

 

2021 m. liepos 17 d.

Ko gero visi žinome, kad gamtoje reikia pasisaugoti. Pavyzdžiui, sveikatos problemas gali sukelti persikaitinimas saulėje, taip pat erkės (jeigu nesiskiepysim). Tačiau bėdų gali pridaryti ir augalai. Vienas tokių – Sosnovskio barštis. Tai – invazinis augalas, kuris labai greitai dauginasi ir plinta; apskritai skaičiuojama, kad Lietuvoje juo užsisėję apie 10 tūkstančių hektarų. Svarbu žinoti, kada Sosnovskio barštis gali žmogaus sveikatai padaryti žalą ir kokia ta žala būtų. Viską konkrečiai aiškina gydytoja dermatovenerologė Giedrė Šaltmerė. Gamtoje būkime saugūs. Tikimės, kad gydytojos patarimai padės išvengti problemų poilsiaujant, padės išvengti susidūrimo su Sosnovskio barščiu. Gydytoja sako, kad svarbiausia vengti kontakto su nepažįstamais augalais. Todėl juos svarbu pažinti – kaip sakoma, „atsarga gėdos nedaro“. Būkite saugūs ir gero poilsio šią vasarą, jeigu atostogaujate arba ketinate tai daryti!

 

2021 m. liepos 10 d.

Gydytojai sako, kad tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje turi priklausomybių. Jų gali būti pačių įvairiausių. Vieni nusprendžia problemas slėpti, kiti jas – priešingai – ryžtasi tvarkyti su medikų pagalba. Ir čia jokios problemos, nes gydytojai gali padėti ir rekomenduoti geriausią būdą. Tuo nesunku įsitikinti išgirdus ką kalba gydytoja psichiatrė Nijolė Goštautaitė Midttun. Ji (kaip dažną) išskiria priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų ir sako, kad kai kurios gydymo priemonės, pavyzdžiui, kodavimas tėra šarlatanizmas ir pinigų viliojimas. Kodėl? Ji paaiškino viską labai konkrečiai.

 

2021 m. liepos 3 d.

Gydytojai turi svarbią žinią – kiekvienas iš mūsų gali nešiotis „tiksinčią sveikatos bombą“, kuri gali likti nepastebėta. Jos paprastai niekas nepamato, jeigu specialiai neišsitiria. Ir jeigu ta „uždelsto veikimo bomba“ sprogsta (tiesiogine šio žodžio prasme), tada, kaip sako medikai, gali baigtis liūdnai. Ta „bomba“ yra aneurizma. Kas ta aneurizma, kokią žalą jos plyšimas gali padaryti ir kaip nuo tokios ligos apsisaugoti? Atsakymą turi kraujagyslių chirurgas Gediminas Vaitėnas. Jis ir paaiškino viską labai konkrečiai. Rūpinkimės savimi, savo sveikata ir gera savijauta. Jeigu taip ir darysime, tuomet gyvensime ilgai ir laimingai. Paprastai per gimtadienį linkime „šimto metų“ ar panašiai… Kad tokie linkėjimai išsipildytų, gydytojai, kaip girdėjome, rekomenduoja išsitirti. Laimei, tie tyrimai egzistuoja, todėl čia posakis „užbėgti už akių“ įgauna dar didesnę prasmę – juk „užbėgus už akių“ galima išsaugoti savo ar artimojo gyvybę! Tad išsitirkite, „užbėkite už akių“ aneurizmai ir didelėms sveikatos problemoms bei gyvenkite sau ramiai ir ilgai.

 

2021 m. birželio 26 d.

Turbūt kiekvienam iš mūsų svarbu, kaip mes atrodome. Dažnas sako norintis būti visuomet jaunas. Todėl reikia tinkamai prižiūrėti savo odą – tam, kad ji visuomet išliktų jauna, o raukšlės nesiformuotų. Taip, raukšlių galima išvengti! Pabendravome su gydytoja dermatovenerologe, profesore Matilda Bylaitė-Bučinskiene. Ji pateikė patarimų – ką daryti, kad oda išliktų graži, kaip ja pasirūpinti ir paaiškino, kodėl formuojasi raukšlės.

 

2021 m. birželio 19 d.

Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 250 tūkstančių žmonių, kurie persirgo koronavirusu. Nors infekcija atsitraukė, persirgę žmonės rizikuoja sirgti vadinamomis „pokovidinėmis“ ligomis. Pavyzdžiui, pasveikus nuo koronaviruso širdis gali veikti jau nebe taip, kaip anksčiau. Dabar pastebima, kad persirgusiems COVID‘u gali išsivystyti miokarditas – širdies raumenų uždegimas. Pačiam pastebėti šią ligą yra sunku, kartais tai sunku padaryti net ir specialistui. Kaip nuo koronaviruso nukenčia širdis ir kaip ją išsaugoti sveiką pasakoja gydytoja radiologė, profesorė Nomeda Valevičienė.

 

2021 m. birželio 12 d.

Kiekvienas iš mūsų ko gero daug ir sunkiai dirba. Po darbo dienos neretas sako „vos kojas pavelku“ – kojos būna pavargusios, jos, atrodytų, pasunkėja. Taip gali būti dėl dviejų priežasčių – tiesiog pavargote ir kojas būtina pailsinti arba kūnas jus perspėja apie gresiančias ligas. Abu atvejus reikia mokėti atpažinti. Kaip tą padaryti? Kada kojas tiesiog paskausta, o kada reikėtų gydytojo konsultacijos? Apie tai pasakoja tikras profesionalas – kraujagyslių chirurgas Gediminas Vaitėnas.

 

2021 m. birželio 5 d.

Prasidėjo vasara, vis daugiau laiko praleidžiame saulėje. Tačiau ar tikrai žinome kokie pavojai slypi lepinantis saulės voniomis? Kai kurie gydytojai imasi už galvų – per ilgas buvimas saulėje gali turėti ilgalaikių pasekmių. Ir tai tikrai ne ilgalaikis įdegis, o ilgalaikės sveikatos problemos. Ar visada verta siekti tobulo įdegio bet kokia kaina? Kur yra riba, kada saulė iš naudingos tampa žalinga? Apie tai mūsų eteryje pasakoja gydytoja dermatovenerologė, profesorė Matilda Bylaitė-Bučinskienė.